Povodňový zpravodaj č.4
Výtisk tohoto čísla se v archivu bohužel nedochoval
Vážení čtenáři, když každý den dopoledne připravujeme nové číslo našeho Zpravodaje, tážeme se sami sebe, je-li ho opravdu ještě zapotřebí. Zatím se zdá, že ano. Dokud nebudou lidé a jejich věci na svých – aspoň dočasně stabilních – místech, dokud nepomine nebezpečí infekčních chorob a jistě také do doby, než se rozhodne začít plnit své poslání olomoucký tisk.
Otázka nikoli nepodstatná také je, zda o Zpravodaj budete mít zájem vy, čtenáři. Po týdnu rozrušení se dostavuje únava a nechuť dovídat se nové a nové chmurné zvěsti. Našim záměrem ale není strašit a těžit z lidského neštěstí. Chceme pomáhat jak postiženým, tak humanitárním organizacím a povodňiovým štábům tím, že budeme věcně informovat o vývoji situace v Olomouci a okolí. To se nám zatím, soudě podle vašich ohlasů, daří. Páté číslo Povodňového zpravodaje očekávejte zítra v podvečer.
Redakce
O podporu již lze žádat
Jak dnes řekl vedoucí referátu sociálních věcí ing. A. Janýška řekl, pracovníci OkÚ včera objížděli postižené oblasti Olomoucka s formuláři na mimořádné dávky sociální podpory, které mohou být vyplaceny až do 30 tisíc korun. „Tato dávka může být poskytnuta na pořízení základních životních potřeb, ne tedy na náhradu materiálních škod,“ vysvětlil vedoucí sociálního referátu. Dnes již OkÚ obdržel zálohu 7 milionů korun pro tyto účely. Dávky budou vyplácet pověřené obecní úřady, v Litovli již od zítřka, v Olomouci v průběhu týdne.
Pozor na vlhké uhlí!
Povodňový štáb upozorňuje občany, kteří mají odčerpanou vodu ze sklepů a mají zde uhlí, aby je co nejdříve vynesli a vysušili. Došlo již k případům samovznícení.
Chybí jim jediné: domov
Bydlí se i v tělocvičně školy v Helsinské ulici.
Dnes dopoledne bylo v pěti evakuačních střediscích a na dalších místech v Olomouci provizorně ubytováno na tisíc osob. Jejich evidence je k dispozici na telefonním čísle 0601 220 600.
Od zítřka budou v provizorní ubytovny zahrnuty do péče příslušných obvodních lékařů. (ZŠ Helsinská - MUDr. Mazoch, ordinace v Norské ul., ZŠ Fr. Stupky a MŠ Jílová - MUDr. Hodurová, MUDr. Donát, ordinace ve Stupkově ul., Gymnázium Čajkovského - MUDr. Fuková, ordinace I. P. Pavlova - Jalta).
Někteří evakuovaní občané Olomouce se začnou již od zítřka vracet do svých domovů. Podle M. Vláčilové jsou však i tací, kterým se vracet nechce, přestože jejich domovy, např. ve Lhotě nad Moravou, nejsou zatopené ani poškozené. Vyskytli se dokonce i “falešní bezdomovci“. Proto občany, žádající o nouzové ubytování, přijímá přímo městský povodňový štáb a ověřuje jejich bydliště. Z tohoto důvodu dnes navštíví všechna evakuační místa také ředitel Správy domovního fondu.
Domů se prý nechce ani dětem z evakuačního střediska ve školce v Jílové ulici, avšak z jiného důvodu - neuvědomují si ještě vážnost toho, co se stalo nebo mohlo stát, a ve školce se jim líbí jako na prázdninovém táboře.
Jak řekla M. Vláčilová, největší problém je najít nové domovy pro starší a staré občany, kterých je mezi lidmi, kteří přišli o střechu nad hlavou, velké množství. Obsazeny jsou totiž i všechny domovy důchodců.
Podle M. Vláčilové uvažuje městský povodňový štáb o urychlení výstavby holobytů, které by mohly být lépe zařízeny a sloužit - třeba i jen dočasně - k dlouhodobějšímu ubytování lidí bez přístřeší.
Autobusy ČSAD jezdí téměř normálně
Podle informací paní Ondášové z informačního dispečinku osobní dopravy ČSAD Olomouc probíhá přeprava autobusy ČSAD v téměř standardních podmínkách. V provozu jsou spoje ve směrech na Ostravu, Brno (- Praha), Opavu (přes Šternberk). Autobusy ČSAD zajíždí v okrese Olomouc do všech přístupných lokalit a podle jízdního řádu. O součinnosti autobusové a železniční dopravy budou dnes v odpoledních hodinách jednat zástupci ČSAD s Českých drah. -mav-
Město se vzpamatovává
Hladina Moravy v Olomouci dnes ráno dosahovala výšky 450 cm, což je o 2 metry méně než při středeční kulminaci. Třetí stupeň povodňové aktivity však dosud trvá. Podle odhadu členů městského povodňového štábu se na území Olomouce zřítilo minimálně 100 budov, mnoho dalších je narušeno, opuštěné domy a byty střeží 2000 policistů, kteří do Olomouce přijeli také z Benešova, Českých Budějovic, Hradce Králové a dalších měst.
Panuje nadále obava ze vzniku infekčních chorob. Podle aktuální informace okresní hygieničky je pitná voda z městského vodovodu na celém území města zdravotně nezávadná, vodu přenášenou z cisteren a přelévanou je však nutno 20 minut převařovat.
Podle informací ze Severomoravských energetických závodů by všichni lidé, kteří měli zatopené domy a nemají dosud obnovenu dodávku elektrického proudu, vypnout hlavní jističe.
Od včerejška jsou na olomoucké radnici k dispozici hygienické sáčky, rukavice ke sbírání drobných uhynulých zvířat a igelitové pytle, rpo něž si mohou občané vyzvednout. Včera odpoledne olomoucký městský povodňový štáb rozhodl, že běžné odpady z domácnosti, kromě zkažených potravin, shromážděné na jednotlivých místech v ulicích města budou non-stop likvidovat Technické služby. Kanály však zatím, pokud dostatečně neopadne voda, čistit nelze. Vodu ze sklepů čerpají postupně - směrem od řeky do centra města - hasiči.
V těchto dnech se také čistí všechny olomoucké mosty, z tohoto důvodu je dnes uzavřen most v Černovíře u Dělnického domu.
Uplavaly vám doklady?
Občané, kteří při záplavách přišli o doklady, si mohou na oddělení Policie ve Smetanově ulici v Olomouci již od zítřka požádat o vydání nového občanského průkazu. Úřední hodiny se rozšiřují na dobu od 8 do 20 hodin od pondělí do pátku a od 8 do 15 hodin v sobotu a neděli.
Vyřizování nových pasů a řidičských průkazů začne až za týden, od pondělka 21. července místo výdeje zatím není upřesněno. Řidičské průkazy se tedy nebudou vydávat na Dopravním inspektorátu, protože také budova na Žižkově náměstí byla poškozena vodou.
Jak byly postiženy obce
„Žánrový obrázek" ze Střeně, stejný jako v mnoha dalších obcích na Olomoucku, jejichž neštěstím je, že leží blízko řeky.
Okresní povodňový štáb na letišti v Neředíně eviduje situaci v obcích na Olomoucku. Podle dnešní statistiky se záplavy výrazněji dotkly těchto obcí:
- Velký Týnec: evakuovány byly 3 děti, přijato bylo 34 osob z Holice.
- Hlušovice: zaplavené sklepy byly vyčerpány vlastními silami,
- Štěpánov: osoby evakuovány,
- Velký Újezd: přijato asi 25 osob z Troubek,
- Žerotín: sklepy byly vyčerpány vlastními silami,
- Červanka: zničeno 10 objektů, 35 lidí evakuováno, likvidace uhynulých zvířat vlastními silami,
- Střeň: zničeno 40 domů, 120 občanů evakuováno. Obec hlídala domobrana, nyní armáda, je nutno zajistit další bydlení postižených,
- Dub n. M.: nefunguje spojení a elektřina,
- Grygov: 3 lidé evakuováni, nutné desinfikovat studny a odstranit naplaveniny,
- Majetín: 4 osoby u příbuzných, chybí pitná voda,
- Kožušany-Tážaly: není pitná voda,
- Věrovany: Zničeno 50 domů, bez spojení 150 obyvatel evakuováno,
- Horka n. M.: 150 evakuovaných, je potřeba zabezpečit hráz,
- Skrbeň: 5 evakuovaných se již vrátilo,
- Hynkov: 14 evakuovaných na ZŠ Stupkova v Olomouci,
- Náklo-Lhota: 50 osob je evakuováno v místě, nutná je oprava silnice Lhota-Střeň,
- Litovel-Březová: 200 evakuovaných na třech místech v Litovli,
- Bílá Lhota-Řimice: 1 evakuovaný, čístí se studny,
- Mladeč-Sobáčov: 15 evakuovaných, žádájí o určení skládky na sutiny.
Statistiky zatím neobsahuje přesné počty zničených budov. Obce Křelov-Břuchotín a Měrotín nabízejí pomoc postiženým, Skrbeň pomoc hasičů při čerpání vody.
Dodávka plynu se postupně obnovuje
Podle dnešních informací ředitele Severomoravské plynárenské, a. s. v Olomouci p. Franka byly během posledních dnů odpojeny všechny plynovody přes řeku Moravu. Od čtvrtka je vypojen plynovod v oblasti samotné plynárny, proto je mimo provoz podnik Zora a šest dalších objektů. Zítra by v této oblasti měla být dodávka plynu obnovena. Také území Lazců a Černovíra od ulice Dlouhá je dosud odpojeno. Ve středu odpoledne a ve čtvrtek se počítá se zapojením plynu na Lazcích, obnovení dodávky plynu do Černovíra je podle ředitele plynárny otázkou jednoho až několika týdnů. Poruchy mohou občané hlásit na telefonní číslo 159, dispečink sídlí prozatímně ve Švédské ulici.
Vlakem o zase krok dál
Jak dnes sdělil náměstek OPŘ Olomouc ing. Miroslav Chytil, železničářům se podařilo zprovoznit další úseky drah. Z Olomouce se již lze dopravit až do Jeseníku přes Krnov. Cestující do Prahy nebo Ostravy však stále musí využívat spojení přes Přerov, kde přestoupí na rychlík. První vlak z Ostravy vyjíždí ve 3.45 a v Přerově je přibližně za tři a půl až čtyři hodiny, druhý rychlík na Prahu vyjíždí z Ostravy „asi v 15 hodin“. Jízdní doba mezi Prahou a Ostravou se pohybuje mezi devíti až desíti hodinami. Z Prahy vyjíždí první vlak na Ostravu v 6.06 a druhý opět „asi v 15 hodin“. V Přerově jsou tyto vlaky očekávány přibližně po pěti až šesti hodinách jízdy. Co se týče ostatních tratí, platí informace, které jsme již zveřejnili, v posledních hodinách se zprovozňuje trať směrem na Blatec a Prostějov. Pokud snad někdo během živelné katastrofy uvízl v místě, kde si neměl možnost vyzvednout z úschovny své zavazadlo, nebude za něj muset dle ing. Chytila od pondělí 7. července až do vyzvednutí platit poplatky za úschovné.
Ceníky jízdného zůstávají zachovány bez ohledu na nutnou cestovní okliku, pasažéři mohou bez příplatků využívat i všechny kategorie vlaků vyšších tříd. -so-
Lidé potřebují i psychickou pomoc
Tisíce lidí se v uplynulých dnech ocitlo v kritické životní situaci, na jejíž zvládnutí sami nestačí. To nejhorší má většina z nich patrně za sebou - byla a je jim poskytována materiální pomoc, potraviny, voda, ubytování. Přežili - ale jejich zoufalá situace trvá, protože nadále působí i prožité psychické trauma, s nímž se budou podle svých individuálních dispozic vyrovnávat několik měsíců, možná i let. Kromě základních životních potřeb, nutných k přežití, proto potřebují ještě něco stejně důležitého - první pomoc psychickou a sociální.
K té nám několik základních informací podala psycholožka PhDr. Milada Herodková (firma Trakt - psychologické služby, Olomouc):
Lidé, kteří ztratili v několika dnech svou dosavadní představu o budoucnosti, potřebují v první fázi kromě materiálního zajištění také psychickou podporu, především ujištění, že na to všechno nejsou sami a že to jejich okolí chápe. Ve druhé fázi je pak nezbytné, aby tito lidé příliš dlouho nežili v nečinném očekávání, měli by mít možnost postupně se pokoušet o aktivní zvládání své situace vlastními silami, samozřejmě v omezené míře svých zbylých sil. Neměli bychom dopustit, aby získali pocit, že jsou bezmocní a na obtíž, je třeba jim naopak pomáhat najít ztracené sebevědomí a vytvářet podmínky pro to, aby pro svou mezní životní situaci mohli sami něco udělat. Čím menší prostor k rekapitulaci všeho právě prožitého budou mít, tím větší je šance, že si znovu vytvoří to, co ztratili a bez čeho se neobejdou: vizi budoucnosti, která je reálná a zvládnutelná. Zpočátku by měli mít možnost alespoň občas se zapojit do „normálního“ každodenního života - třeba okopávat zahrádku, jít se podívat do kina nebo být užitečný někomu dalšímu. I všichni ti, kteří se rozhodli pomáhat, by se měli na tuto pomoc připravit. Je třeba počítat s tím, že lidé, kteří prožili psychický šok, žijí ve stavu přetrvávající úzkosti a její jednotlivé formy mohou mít nejrůznější projevy, jakými jsou nervozita, podrážděnost, nesoustředěnost, zmatené a neadekvátní reakce na podněty, bouřlivé citové výjevy, přehnaná aktivita či naopak hluboké uzavření se do sebe a odmítání komunikace. To vše jsou psychické mechanismy potřebné k uvolnění tenze.
Lze to shrnout vlastně jednoduše: tito lidé by neměli zůstat opuštěni především psychicky a naše reakce by měly být co nejcitlivější, s individuálním přístupem. Ne každý jsme schopni empatie, vcítění, ale každý se může snažit tuto schopnost v sobě najít. Opravdová snaha pomoci, schopnost mít rád své bližní a pochopit je v jejich strádání znamená v těchto kritických situacích víc než jakékoli psychologické vzdělání. -mav-
Ve Střeni je zničeno 40 domů
Tak dnes vypadají Mitrovice
K nejpostiženějším místům na severu Olomoucka patří obce Hynkov, Lhota nad Moravou, Březová, Tři Dvory, Střeň, Sobáčov, Mladeč a Moravičany. Kritická situace byla především ve Střeni a v Mitrovicích, které patří k Moravičanům. Ve Střeni se sesulo asi 40 domů. Silnice ve směru Střeň - Náklo musela být na třech místech uměle přerušena a v okolí vsi byly odstřeleny hráze. Obyvatelé Střeně jsou však dobře organizovaní, zásobování a řeší situaci pružně. Poslední velkou záplavu pamatují místní občané v roce 1938, kdy bylo v některých staveních půl metru vody, nyní však byla voda o celý metr výš. V Mitrovicích, které obývá asi 70 převážně starších občanů, spadla již polovina domů a ostatní jsou vážně poškozeny. V obci jde sice proud, ale chybí voda. Rovněž potraviny je třeba dovážet z Moravičan. -vch-
Doprava v Olomouci
Tramvaje jezdí z Nové Ulice přes Tržnici a tř. Kosmonautů k hl. nádraží, linka č. 1 je ukončena ve Fibichově ul., linka č. 4 pokračuje do Pavloviček. Do Neředína jezdí autobusy místo tramvají po trase linek 2 a 5. V noci je linka 4 odkloněna přes tř. Kosmonautů. Noční autobusová linka 5 jede po běžné trase.
Linka č. 11 jede kolem Hodolanského divadla místo Pavlovickým podjezdem. Linky č. 12, 16, 22 a 26 jsou beze změn. Linky č. 14, 17, 24, 25, 27 a 29 nejezdí. Linka č. 15 jede z Bukovan, Droždína, Bystrovan jen k hlavnímu nádraží. Linka č. 18 je v Olomouci ukončena u Tržnice, k hlavnímu nádraží nejede, nezajíždí do Skrbeně, končí v Horce n.Moravou. Linka č. 19 nezajíždí na zastávku na Špici, jede od hl. nádraží Masarykovou ul. na Žižkovo nám., na Nový Dvůr nejede. Linka č. 30 nezajíždí do Chomoutova, je ukončena v Horce n. Moravou, v Olomouci je vedena odklonem přes Hodolany kolem divadla.
Autobusy MHD zatím nezajíždějí do Černovíra, Chomutova, na Lazce-Letnou, Nového Dvora, na Nový Svět, Nové Sady, do Nemilan, Slavonína a Na Špici.
Maltézská pomoc první
Nejen čelní státní představitelé přijíždějí v těchto dnech do „hlavního města povodní“. V Olomouci se objeviliy i dvě příslušnice slavných šlechtických rodů. Sídlo povodňového štábu České katolické charity navštívila hraběnka Lobkowiczová, která předala finanční příspěvek na konto ČKCH. O den později přijela také hraběnka Daisy Waldsteinová, prezidentka České maltézské pomoci. Mladí dobrovolníci z této pobočky celosvětové humanitární organizace, jež je součástí Maltézského řádu, přivezli již ve středu množství potravin včetně tisíce bochníků chleba. Rozhodli se přijet okamžitě, jakmile se o povodni doslechli. Byla to jedna z prvních humanitárních zásilek do olomoucké Charity. „Není na tom nic zvláštního,“ řekla k tomu hraběnka, „naše poslání je pomáhat lidem v nouzi“.
Pozor na kožní afekce
Nárůst ošetřených zaznamenala v sobotu olomoucká lékařská služba první pomoci. Zvyšuje se množství kožních afekcí a hnisavých komplikací v ranách, které se dostaly do kontaktu s vodou. Pohotovost např. ošetřila mladého muže, který vstoupil do vody s popáleninou dolní končetiny a byl zanedlouho uvedenými komplikacemi skutečně postižen. K pořezání a infekci dochází často u občanů, kteří se při opadávání hladiny vracejí do zdevastovaných příbytků. V řadě případů bylo nutno aplikovat antitetanické sérum. Začínají se také objevovat průjmová onemocnění, jejich výskyt však zatím není příliš četný.
Také k dětským pacientům do zaplavených čtvrtí v nutných případech vyplouvají lékařky dětské pohotovostní služby, která v Olomouci funguje 15 hodin denně. V sobotu ráno ošetřila dětská lékařka malé pacienty na lazeckém sídlišti, kam se pohotovost dostala poprvé jinak než člunem. Jsou však onemocnění, kterým bylo možno předejít: Dětská pohotovostní lékařská služba upozorňuje na nárůst onemocnění po prochladnutí při projížďkách na nafukovacích lodičkách. Desítky loděk, které chaoticky křižují zaplavené olomoucké ulice, také omezují plavbu hasičských člunů. -vír-
Voda z Černé cesty se odvede
Jak dnes řekl náměstek primátora ing. Stanislav Losert, ze sídliště na Černé cestě, které je stále pod vodou, bude odvedena voda do řeky Moravy průkopem přes Jablonského ulici. Ten by měl vést kolem plotu Výzkumného ústavu zelinářského, přes silnici a dále v místě, kde je poškozen břeh řeky. Dnes členové městského povodňového štábu prověřují hloubku uložení kabeláže, vedenou pod vozovkou, aby mohly být co nejdříve zahájeny výkopové práce. Na tomto sídlišti je podle S. Loserta již několik dní „uvězněno“ ve svých bytech tři sta až tři sta padesát lidí.
Výzvy a nabídky
- Paní Sylva a dcera Helena z Piešťan hledají paní Hanu Krumpholzovou, bytem Letná 55, Olomouc. Jakékoliv informace můžete telefonovat na číslo 52 228 64.
- Městský povodňový štáb v Olomouci by potřeboval plynové vařiče a nástavce na plynové bomby pro občany v domech poškozených záplavami. Dodat je lze na Základní školu na tř. Svornosti.
- Městský povodňový štáb v Olomouci prosí o poskytnutí tranzistorových rádií a případně i baterií pro obyvatelé domů bez elektrického proudu. Informace na tel. 5513356, 5513434, 5513382, 5513392, 5513330, 5513385.
- Městský povodňový štáb v Olomouci děkuje všem, kteří pracovali a pracují na evekuačních střediscích, jménem evakuovaných děkuje také České katolické charitě za pomoc provizorně ubytovaným občanům.
Potřebujete někoho či něco najít? Chcete někomu něco důležitého vzkázat? Chybějí vám potraviny či jiné věci nezbytné k životu? Rádi byste nějak konkrétně pomohli? Přijďte do naší redakce v Křížkovského ulici 6 v Olomouci nebo zavolejte v kteroukoli dobu na telefonní číslo redakce 068/5222005 nebo na čísla Arcidiecézní charity 068/5229380, 5229390 (večer a v noci). Podle technických možností otiskneme váš stručný text co nejrychleji. Chcete-li, aby vyšel ještě téhož dne, sdělte nám jej do 13 hodin.